Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


GBP Mszana Dolna w ścisłej czołówce bibliotek na terenie powiatu

21/02/2020, dodał: Magda Polańska czytano: 773 razy
Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Mszanie Dolnej z/s w Kasinie Wielkiej przy udziale Instruktor Powiatowej Biblioteki w Limanowej - Marii Trzupek - podsumowali swoją działalność w 2019 roku.

Miniony rok GBP w Mszanie Dolnej  może zaliczyć do naprawdę udanych.   W 2019 r. jej księgozbiór powiększył się o 2653 nowości, co znacząco wpłynęło na wzrost wypożyczeń i odwiedzin w gminnych książnicach. 1291 książek zakupiono z dotacji uzyskanej z Urzędu Gminy Mszana Dolna, a 1326 pozycji  z dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymanej w ramach programu: „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych”; pozostałych 36 egzemplarzy to darowizny.

Gminna książnica i siedem jej filii zrealizowały w ubiegłym roku  łącznie 45699 wypożyczeń. We wszystkich ośmiu placówkach zarejestrowało się blisko dwa tysiące użytkowników; odnotowano tam 25056 odwiedzin.

Takie wyniki uplasowały Gminą Bibliotekę Publiczną w ścisłej czołówce bibliotek z terenu Powiatu Limanowskiego.

Biblioteka gminna oraz jej filie oprócz głównych zadań, tj. gromadzenia i udostępniania księgozbioru, prowadziły także działalność kulturalno – oświatową. Bibliotekarki organizowały spotkania z czytelnikami oraz ciekawymi ludźmi, a także warsztaty komiksowe ze znanym pisarzem i scenarzystą Zbigniewem Masternakiem,  wystawę rzeźb Jana Adamczyka,  spotkanie autorskie z lokalną poetką  - Władysławą Jamróz, lekcje biblioteczne, uroczyste pasowania na czytelników, tzw. głośne czytania,  konkursy literackie i plastyczne oraz wakacyjne zajęcia z dziećmi.

W ubiegłym roku biblioteki już po raz piąty włączyły się do akcji „Narodowe Czytanie”. Tym razem mieszkańców gminy ugościła filia GBP w Lubomierzu. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję posłuchać treści Noweli Polskich.

Bibliotekarki wszystkich filii wzięły również udział w warsztatach tematycznych dotyczących  tworzenia questów oraz w spotkaniach warsztatowych grup questingowch w Kasinie Wielkiej, Lubomierzu, Olszówce i Kasince Małej.

GBP w Mszanie Dolnej z/s Kasinie Wielkiej  wzięła  udział w projekcie limanowskiej Biblioteki Powiatowej obejmującym cykl szkoleń dla bibliotekarzy zatrudnionych w bibliotekach publicznych "Rozwijamy się, więc jesteśmy". 

Biblioteki dołączyły również do trwającego jeszcze projektu "Mała książka - wielki człowiek" zainicjowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W ramach tej akcji bibliotekarki rozdały już blisko 200 wyprawek czytelniczych, a kilkanaścioro rozczytanych  małych czytelników odebrało już uroczyście swoje dyplomy. Szczegóły tych działań opisane są na stronie internetowej www.gbpmszana.pl.

Pracownicy GBP systematycznie wprowadzają swój księgozbiór do systemu bibliotecznego „Mak +”, który umożliwia zdalne przeszukiwanie zbiorów. Na stronie biblioteki www.gbpmszana.pl w zakładce KATALOG można wyszukiwać skatalogowane książki nie wychodząc z domu. Można je także wyszukiwać za pomocą strony www.szukamksiążki.pl.

W gminnych bibliotekach można także skorzystać z bezpłatnych stanowisk komputerowych.

Ubiegły rok przyniósł zmiany w filii Biblioteki w Łostówce. Księgozbiór tej placówki został przeniesiony z budynku szkoły do pomieszczeń w remizie OSP wyremontowanych i przystosowanych do potrzeb książnicy. Czytelnicy mają teraz do dyspozycji wypożyczalnię oraz czytelnię ze stanowiskiem komputerowym.  Z początkiem sierpnia,  po blisko 23 latach pracy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łostówce, Krystynę Knapczyk  zastąpiła na stanowisku bibliotekarki Agnieszka Chorągwicka. 

Pani Krysi dziękujemy za dotychczasową pełną  poświęcenia i życzliwości pracę, a pani Agnieszce życzymy satysfakcji z podjętych zadań, wielu oddanych czytelników – podziękowania i życzenia przekazują gminne bibliotekarki.

W miarę naszych  możliwości lokalowych i  personalnych staramy się być blisko naszych użytkowników i ich czytelniczych zainteresowań  wychodząc im naprzeciw, uważnie śledząc nowości wydawnicze i dostosowując się do bieżących potrzeb lokalnego środowiska – dodają. Zapraszamy serdecznie do naszych placówek!

                                                         Dyrekcja i pracownicy GBP Mszana Dolna