Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Wirtualna wizyta w Zagórzańskich Dziedzinach w ramach Tygodnia Ekonomii Społecznej

19/11/2020, dodał: Magda Polańska czytano: 510 razy
17 września b.r. marka Gminy Mszana Dolna zaprosiła uczestników XI Tygodnia Ekonomii Społecznej na wirtualną podróż w Zagórzańskie Dziedziny.

Studenci Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Nowego Targu, Akademii Ignatianum w Krakowie i innych małopolskich uczelni wyższych, a także wszyscy zainteresowani tematem szeroko pojętej ekonomii społecznej, przekonali się w jaki sposób w Zagórzańskich Dziedzinach zbudowano partnerstwo dla ekonomii społecznej. Warsztat przeprowadziła Olga Gałek, Wiceprezes Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA, Animatorka marki Gminy Mszana Dolna. Nie zabrakło praktycznych przykładów ekonomizacji działań organizacji zaangażowanych w proces budowy tej marki lokalnej. Krystyna Popko – Tomasiewicz, edukatorka z wieloletnim doświadczeniem, kreatorka Zagórzańskich Dziedzin, w imieniu Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Zagórzańskiej z Kasinki Małej, przedstawiła przykładowy warsztat kulturowy, który stanowić ma źródło dochodu tej organizacji. Zabrała uczestników wykładu w podróż na bacówkę i opowiedziała „Jak to bywało na zagórzańskim szałasie”. Przy okazji przedstawiła „Zwyczaje i obrzędy pasterskie”.

Honory gospodarza Zagórzańskich Dziedzin pełnił Wójt, Bolesław Żaba. Organizatorem tego wydarzenia jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, a jego partnerem PPWSZ w Nowym Targu.

Zagórzańskie Dziedziny ze swoimi prospołecznymi inicjatywami nie po raz pierwszy zostały dostrzeżone i docenione. Już w ubiegłym roku Gmina Mszana Dolna znalazła się w prestiżowym gronie wyróżnionych nominacją do tytułu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej – podczas powitania podkreślił Wójt Gminy Mszana Dolna. Dziękujemy Pani Marcie Lulewicz z krakowskiego ROPSu za zaproszenie do udziału w tej szczególnej inicjatywie, jaką jest dzisiejsza konferencja. Planowaliśmy wizytę studyjną w Zagórzańskich Dziedzinach. Chcieliśmy dać Wam posmakować i dotknąć tego, co stanowi filar naszej marki lokalnej. Niestety obostrzenia wynikające z pandemii pokrzyżowały nam plany. Zostawiamy Wam jednak dzisiaj otwarte zaproszenie – odwiedźcie koniecznie Zagórzańskie Dziedziny po pandemii. Na pewno się zachwycicie – uczestników konferencji zachęcał włodarz Gminy.

Tydzień Ekonomii Społecznej to wydarzenie edukacyjne przybliżające studentom praktyczny wymiar przedsiębiorczości społecznej. Jest okazją do spotkań z menadżerami społecznymi, animatorami oraz lokalnymi społecznikami, przedstawicielami zaangażowanych społecznie firm i różnorodnych organizacji.

Magda Polańska