Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzanie rozpruli wór z nagrodami!

03/12/2020, dodał: Magda Polańska czytano: 459 razy
29 listopada b.r. ogłoszono wyniki 46. Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”. Bardzo dobrze wypadli w nim Zagórzanie, których jury szczodrze obdarowało nagrodami. Nie było kategorii, w której kunszt tych górali nie zostałby doceniony.

W kategorii „Muzyki ludowe” II miejsce otrzymała Muzyka rodzinna Smaciarz z Niedźwiedzia, a III miejscem uhonorowano Kościolnioków z Olszówki (grupy dorosłe). Wśród młodzieży i dzieci: II miejsca przyznano muzykom Olszowianie z Olszówki.

Hojnie nagrodzono również dorosłych instrumentalistów ludowych. I miejsca zgarnęli tylko Zagórzanie: Wojciech Kaleta z Mszany Dolnej (złóbcoki), Aleksandra Wąchała z Lubomierza (skrzypce) i Sara Kuczaik z Łętowego (skrzypce). I miejsce otrzymał również Jakub Kuczaj z Lubomierza (skrzypce), który reprezentował zagórzańską młodzież.  

Wśród dorosłych śpiewaków solowych II miejscem nagrodzono niezawodną Barbarę Stożek z Mszany Dolnej.

Wiele nagród przeznaczonych dla grup śpiewaczych trafiło również do górali zagórzańskich. W kategorii osób dorosłych I miejsce powędrowało do Kasinian – Zagórzan z Kasiny Wielkiej, II - do Męskiej grupy śpiewaczej Zespołu Dolina Mszanki z Mszany Górnej, a III – do Żeńskiej grupy śpiewaczej Zespołu Dolina Mszanki z Mszany Górnej oraz Olszowianek z Olszówki. W tej kategorii wyróżniono również KGW Olszówka. II miejscem w kategorii dziecięcej nagrodzono Olszowianki z Olszówki  i Małych Łostowian z Łostówki.

W szranki konkursowe, z powodzeniem, stanęli również zagórzańscy „Gawędziarze”. III miejsce w grupie dorosłej otrzymał tutaj Patryk Grzędziak z Mszany Górnej.

II miejsce w kategorii „Mistrz i uczeń” Limanowskiej Słazy przyznano duetowi: Katarzyna Kluska z uczennicą Justyną Macugą z Olszówki (skrzypce).

Na 55. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej jury zakwalifikowało m. in. Wojciecha Kaletę z Mszany Dolnej (złóbcoki), Aleksandrę Wąchałę z Lubomierza (skrzypce) i Sarę Kuczaik z Łętowego (skrzypce) w kategorii instrumentalistów oraz grupę śpiewaczą Kasinianie - Zagórzanie z Kasiny Wielkiej.

W 46. Festiwalu Folklorystycznym „Limanowska Słaza” Komisja Konsultantów zdecydowała o przyznaniu nagród finansowych osobom odpowiedzialnym za przygotowanie wykonawców w kategoriach młodzieżowej i dziecięcej poddanych ocenie. Otrzymali je również przedstawiciele Zagórzan: Wioletta Kraus, Tobiasz Krzysztof i Krystyna Kornaś.

Tegoroczny konkurs był wyjątkowy.

Ze względu na panującą sytuację epidemiczną niemożliwym stało się zorganizowanie wydarzenia w tradycyjnej formie – informują organizatorzy. Podjęta została więc decyzja o całkowitym jego przeniesieniu do świata wirtualnego. Od 16 października do 16 listopada artyści ludowi z całego powiatu limanowskiego przesyłali do Limanowskiego Domu Kultury nagrania swoich występów. Ostateczna, zaakceptowana liczba zgłoszeń wyniosła 69, których oceny dokonała Komisja Artystyczna festiwalu w składzie: dr Bożena Lewandowska, Jadwiga Adamczyk, Michalina Wojtas, Benedykt Kafel oraz dr Artur Czesak.

Magda Polańska
fot. LDK